Sportowiec Roku 2012 - kandydaci
Magdalena Soter Zawodniczka reprezentująca pierwszoligowy klub PSPS Chemik Police, występująca na pozycji środowej. Jest podstawową zawodniczką zespołu, pomimo wielu wzmocnień przed sezonem. Magda jest jedną z nielicznych zawodniczek, która utrzymuje wysoki poziom gry. Jej największym atutem jest blok.
Jolanta Siwińska Piłkarka ekstraligowej Pogoni Women, jedna z czołowych zawodniczek, strzeliła bramkę w zwycięskim meczu z Medykiem Konin. W zakończonym niedawno sezonie została najlepszą strzelczynią Pogoni. Reprezentantka Polski. Na swoim koncie ma już 25 oficjalnych spotkań z orzełkiem na piersi.
Mateusz Sawrymowicz Jeden z najbardziej utytułowanych obecnie szczecińskich pływaków. Niestety nie udało mu się w tym roku obronić tytułu Mistrza Europy na 1500m stylem dowolnym wywalczonego w Szczecinie w 2011. Był czwarty w MŚ na krótkim basenie w Stambule oraz w mistrzostwach Europy. Trzeba też dodać start w finale podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie, w którym ostatecznie zajął 7.miejsce.
Agata Cebula Szczypiornistka Pogoni Baltica Szczecin. W ostatnim roku zrobiła bardzo duży postęp w grze. Między innymi dzięki jej postawie Pogoń Baltica po 11. kolejkach plasowała się na wysokim 5. miejscu w ligowej tabeli. Co ciekawe ta 23-latka, nie mająca przecież zbyt imponujących warunków fizycznych, nie raz pokazywała, że potrafi zaskoczyć rzutem z dystansu.
Łukasz Wiśniewski 28-letni rzucający obrońca, reprezentant Polski, drugi najskuteczniejszy zawodnik Akademików, chociaż nieco obniżył loty w grudniu to w przekroju całej rundy, gdy on gra dobrze AZSowi łatwiej uzyskać zwycięstwo. Często bierze na siebie odpowiedzialność rzucając w ostatnich akacjach spotkania.
Marcin Matkowski Trzykrotny uczestnik deblowego turnieju Masters dla ośmiu najlepszych debli na świecie. Reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk. W 2012 roku wspólnie z Fyrstenbergiem odnieśli zwycięstwa w turniejach w Madrycie i Barcelonie, a w Dubaju dostali się do finału. W Igrzyskach Olimpijskich w Londynie odpadł już w I rundzie zarówno turnieju debla jak i w mikście.
Michał Kubiak Polski siatkarz, grający na pozycji przyjmującego, reprezentant Polski urodzony w Wałczu. Karierę rozpoczął w Maratonie Świnoujście. Obecny jego klub to Jastrzębski Węgiel. W 2012 roku wraz z drużyną narodową zdobył złoty medal Ligi Światowej, a w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie doszli do ćwierćfinału.
Szymon Grzywacz Karateka z klubu Bodaikan Szczecin. Podopieczny Piotra Juszczaka to nadzieja polskiego karate. Przywiózł złoty medal (kumite open) z mistrzostw Polski seniorów w karate WKF, a w mistrzostwach Europy w Karate Shotokan zdobył drużynowo brązowy krążek. Reprezentował też nasz kraj w Paryżu na mistrzostwach świata karate WKF.
Kacper Narloch Zawodnik Cholew-Sport Police. Wywalczył złoty medal w Bukareszcie podczas mistrzostw Europy seniorów w kick boxingu w formule kick light do 57 kg. To także brązowy medalista (light kontakt) Otwartych Mistrzostw Europy w Taekwondo, rozgrywanych w Wieliczce. Z kolei w Rimini we Włoszech, gdzie odbyły się zawody Pucharu Świata w kick-boxingu, zwyciężył w formule kick light do 57 kg.
Paweł i Rafał Biały Dzięki tym dwóm panom o drużynie Gaz-System Pogoni Szczecin zrobiło się głośno w całej Polsce. To ich działania spowodowały, że klub po 12 latach tułaczki mógł wrócić na parkiety najwyższej ligi i walczyć z najlepszymi drużynami w naszym kraju. Do Szczecina trafiły takie postaci jak: Wojciech Zydroń, Michal Bruna, Bartosz Konitz, Mateusz Zaremba. Obaj to typowi zapaleńcy sportu i fani piłki ręcznej.
Grzegorz Arabas Doświadczony, 34-letni rzucający obrońca Kotwicy Kołobrzeg, jest drugim po najskuteczniejszym zawodnikiem Czarodziei z Wydm. Mimo, że nie spędza na parkiecie tyle minut co kiedyś, często bierze na siebie ciężar rzucania w decydujących momentach spotkania, niemal zawsze nie schodząc poniżej poziomu 10 punktów na mecz, przykład dla młodszych kolegów.
Michał Materla Związany z klubem Berserkers Team Szczecin, ale trenujący 'stójkę' w BKS Skorpion Szczecin. To był bardzo udany rok dla Michała. W maju w walce z Jay Silvą zdobył międzynarodowe mistrzostwo KSW w wadze średniej, by później w grudniu obronić pas. Pokonał po fenomenalnym nokaucie Rodneya Wallaca. Obok Mameda Khalidov'a najbardziej rozpoznawalny polski zawodnik MMA.
Grzegorz Krychowiak Urodzony w Gryficach, wychowanek Orła Mrzeżyno, po objęciu sterów reprezentacji Polski przez Waldemara Fornalika, stał się wielkim odkryciem kadry. Świetnie spisuje się w tym sezonie, grając w rozgrywkach Ligue 1 w barwach Reims. Wielokrotnie wybierany przez francuskie media do jedenastki kolejki.
Małgorzata Wojtyra Według wielu ekspertów przed kolarką torową BoGo Szczecin największe sukcesy jeszcze przed nią. Mimo to młoda perspektywiczna zawodniczka może już się pochwalić znakomitymi osiągnięciami m.in. brązowym medalem mistrzostw Europy elite w Pruszkowie w 2010 roku oraz 4. miejscem omnium w mistrzostwach świata w Apeldoorn w 2011 roku. W Igrzyskach Olimpijskich w Londynie 2012 roku w wyścigu omnium zajęła 11. miejsce.
Marcin Parcheta Zawodnik i zarazem trener boksu tajskiego w klubie Nak Muay Szczecin. Parcheta jest tegorocznym wicemistrzem świata Muay Thai Bangkok oraz zawodowym mistrzem świata K1 rules WKN. Szczecinianin jest też mistrzem Polski Thai Boxingu, gdzie został wybrany najlepszym zawodnikiem całego turnieju.
Marek Kolbowicz, Konrad Wasielewski O naszych wioślarzach z AZS Szczecin można napisać wielki tom. W mijającym roku, mimo, że z IO w Londynie wrócili bez medalu udowodnili, że ciągle należą do ścisłej światowej czołówki. Szóste miejsce w czwórce podwójnej to też wspaniałe osiągnięcie. Marek Kolbowicz zapowiada, że jeszcze nie kończy kariery... co z tego wyniknie...
Klaudia Sosnowska Zawodniczka, która po rozegraniu 10 spotkań jest liderką zespołu w zdobywanych punktach (18,2), zbiórek (9,3) oraz asyst (3,6). Jest najważniejszym filarem zespołu King Wilki Morskie, który w rozgrywkach koszykówki I ligi kobiet zajmuje na zakończenie roku II miejsce i aktywnie walczy o wywalczenie awansu do ekstraklasy kobiet.
Robert Sekuła Trener i piłkarz wodny Arkonii Szczecin. Dzięki zawziętości i ciężkim treningom doprowadził w tym roku zespół do podwójnej korony. Szczecinianie zdobyli mistrzostwo i puchar Polski. Drużyna reprezentowała też nasz kraj w europejskich pucharach. Niestety ta intensywna praca spowodowała pewne kłopoty zdrowotne u Roberta. Na szczęście już lepiej się czuje i dzięki rehabilitacji dochodzi do siebie.
Kamil Grosicki Urodzony 8 czerwca 1988 w Szczecinie. Wychowanek szczecińskiej Pogoni, a obecnie zawodnik tureckiego Sivassporu. Reprezentant Polski i uczestnik Euro 2012. Po przejęciu kadry przez Waldemara Fornalika stał się czołowym piłkarzem naszej kadry. W meczu z Anglią był najlepszy na boisku.
Damian Zieliński, Kamil Kuczyński i Maciej Bielecki Kolarze torowi SSPS Piast Szczecin. Cała trójka to kadra narodowa w kolarstwie torowym. Szczecinianie zajęli 10. miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. W październiku podczas krajowego czempionatu udowodnili, że są najlepsi w kraju i zostali drużynowym Mistrzem Polski. W październiku podczas Mistrzostw Europy na Litwie zostali wicemistrzami Europy w sprincie drużynowym. Cała trójka to aktualni rekordziści Polski.
Sylwia Matuszczyk 20-letnia obrotowa Politechniki Koszalińskiej, młodzieżowa reprezentantka kraju, należy do jednej z najlepiej rzucających koszalińskiej drużyny. Mimo młodego wieku wiele razy pokazała, że świetnie rzuca z każdej pozycji i walczy do końca w ataku jak i w obronie. Przykładem może być ostatni mecz ze Startem Elblag, gdzie Sylwia rzuciła 12 bramek i była wyróżniającą się zawodniczką.
Michał Kubik Ogromne postępy tego zawodnika docenił już trener reprezentacji Polski w futsalu Klaudiusz Hirsch i powołał go na pierwsze mecze kadry w nowym roku. Motor napędowy Pogoni 04' - obecnego lidera Ekstraklasy. Kubik strzelił już w tym sezonie 8 bramek, a więcej w zespole ma tylko doświadczony Marcin Mikołajewicz. Z pewnością jeden z najbardziej utalentowanych futsalistów w kraju.
Rafał Wilk Wśród nominowanych jako jedyny reprezentuje sport niepełnosprawnych. Kolarz Startu Szczecin na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie wręcz zdeklasował swoich rywali. Zdobył dwa złote medale - ze startu wspólnego i w jeździe na czas. Został wybrany najlepszym sportowcem niepełnosprawnym w 78. plebiscycie Przeglądu Sportowego.
Jakub Litwin Kierowca wyścigowy urodzony w Szczecinie. W debiucie stanął na podium klasy VW Scirocco, a po całym sezonie zdobył tytuł II wicemistrza serii w klasyfikacji Junior Cup. Jakub pokazał, że ma predyspozycje do szybkiej jazdy i niewątpliwie wielki talent. Według wielu ekspertów przyszłość będzie należeć do niego. |
|