piłka ręczna / Superliga mężczyzn
piłka ręczna / Superliga mężczyzn -
Gaz-System Pogoń urwała punkt zabrzanom
autor: cubajdukO meczu w Zabrzu pomiędzy tamtejszym Górnikiem a Gaz-System Pogonią Szczecin można powiedzieć, że sprawiedliwości stało się zadość. To już kolejne spotkanie, które wzbudziło ogromne emocje wśród kibiców obu ekip. Skazywani przez wielu obserwatorów na pożarcie szczecinianie pokazali niesamowite serce do walki. Przez większość czasu to właśnie oni bliżej byli wygranej, ostatecznie padł remis. Myśl taktyczną wykazał Rafał Biały, który nakazał zejść w prawą stronę Michalowi BrunieŁukaszowi Gierakowi. Gospodarze zostawili tym samym wolną lewą stronę i Bartosz Konitz rzucił dając Pogoni cenny punkt.
Remis ten jest o tyle dla Pogoni cenny, że nawet przy porażce w ostatnim meczu pierwszej rundy na własnym terenie z Orlen Wisłą Płock, utrzymają bardzo dobrą 3. lokatę, co jest niezwykle ważne przed spotkaniami w roku 2015. Zacznijmy jednak po kolei.

Od początku zawodów dwoił się i troił w bramce Gazowników Krzysztof Szczecina. Fakt faktem, że pomagała mu w tym dobrze ustawiona przez kolegów formacja obronna. Nic więc dziwnego, że już po 6. minutach na tablicy świetlnej widniał wynik 3:1. Bramkarz ten swoją klasę pokazał dwukrotnie w starciu z Mariuszem Jurasikiem, kiedy to zatrzymywał jego rzuty. Po pierwszym kwadransie gry o dwa gole lepsza była Pogoń. Nie wytrzymał Patrik Liljestrand. Minuta przerwy na jego żądanie wiele nie wskórała. Górnicy mieli problem z grą obronną szczecinian. Źle funkcjonował ich atak pozycyjny. Tego samego problemu nie mieli chociażby Michal Bruna czy też Bartosz Konitz. Czech po pierwszej połowie miał na swoim koncie 6 bramek i niezliczoną ilość asyst. Akcja w ostatnich sekundach przed gwizdkiem w wykonaniu Patryka Walczaka sprawiała, że na przerwę było 18:14 dla gości.

Po zmianie stron coś się w końcu w ekipie zabrzan odblokowało. W ich bramce zameldował się zaledwie 20-letni Mateusz Kornecki i, jak się potem okazało, ta zmiana była jedną z kluczowych w końcowym wyniku meczu. W 37. minucie po rzucie Michała Kubisztala było już tylko 19:20. Wydawało się, że jest to idealny moment do tego, by totalnie odwrócić losy meczu. Pewnie by tak było, gdyby nie niefrasobliwość graczy Liljestranda. Wiele słów wzburzenia wyrzucił z siebie Jurasik, który mówił, że jego koledzy grali jak dzieci, którzy dopiero uczą się handballu. Były to rzeczywiście dość mocne słowa.

Miejscowi w końcu jednak dopięli swego i w 50. minucie tych zawodów wyszli na swoje pierwsze! prowadzenie. Rzut oddawał Aleksandr Tatarnicev. Później wynik zmieniał się jak w przysłowiowym kalejdoskopie. Raz prowadzili gospodarze, raz goście. Na 4 minuty przed końcem było już 33:31. Trudno przewidzieć co by było, gdyby z 'dwójką' nie wyleciał z parkietu Bartłomiej Tomczak. Za chwilę zrobiło się 33:32. To zapowiadało niesamowitą końcówkę i rzeczywiście taka ona była. W 59. minucie było po 34. Yuri Gromyko trafił z kolei na 35:34. W dodatku akcję mógł przeprowadzić Górnik. Popełnił jednak prosty błąd. Na 18 sekund przed końcem o czas poprosił Rafał Biały. Nakazał on Brunie i Gierakowi zejść w lewo, po to by miejsce na rzut miał Konitz. Ci to co mieli zrobić, zrobili. Konitz mając sporo wolnego miejsca trafił obok Korneckiego. Mecz z czerwoną kartką zakończył Bruna, który taktycznie faulował gracza z Zabrza. Nikt jednak do niego o to pretensji mieć nie będzie.

Ten sam Jurasik wspomniał w pomeczowym wywiadzie, jakoby Pogoń niczym jego zespołu nie zaskoczyła. Tutaj trudno nie odnieść wrażenia, że tak właśnie było. Ekipa z Grodu Gryfa jeszcze nigdy w tym sezonie nie grała obroną 4:2 czy też 3:3. A tak przez drugą połowę było, z czym Górnik miał sporo problemów.